YNSA (KAFA AKUPUNKTUR) NEDİR?

YNSA - Kafa Akupunkturu

ynsa nedir

Sağlıklı bir yaşam için olması gereken ruhsal, bedensel ve zihinsel enerji dengemizin sağlanmasında tercih edilen akupunktur tedavisi köken aldığı Çin’de yaklaşık 3000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Vücutta kan dolaşımına da benzetebileceğimiz enerji dolaşımımızın iç ve dış çeşitli etkenlerle sekteye uğradığı durumlarda hastalık olarak adlandırdığımız belirtiler ortaya çıkar. Bozulan bu enerji dengesi akupunktur yardımı ile tekrar sağlandığında organizma rahatsızlıklarla daha kolay baş edebilir duruma gelir.

Akupunktur uygulamaları nelerdir?

  1. Vücut Akupunkturu
  2. Mikrosistem Akupunktur (Kulak, Yamamoto, Siener, EKİWO vb) 3) Elektroakupunktur

Normal akupunkturdan farklı mıdır?:

YNSA (Yamamoto New Scalp Acupuncture) bir mikrosistem akupunktur yöntemidir. Yani geleneksel Çin tıbbına göre yapılan vücut akupunkturundan farklıdır. Mikrosistem , vücuttaki tüm organ ve doku yansımalarının kafa, kulak, el, göz, ayak tabanı gibi küçük alanlarda tümüyle temsil edildiği ilkesine dayanır. Yani vücuttaki aksaklıkları gidermek için daha küçük bir alanda gerekli yerlere özel iğnelerle uyarı yaparak iyileştirme ve dengeye getirme tekniğidir. Akupunktur tekniğinin kafa bölgesine uygulanması temelinde çalışır.

Dr. Yamamoto tarafından 1960 yılında keşfedilmiştir. İlk olarak 1973 yılında Japonya’da Ryodoraku Japon Toplumu’nun 25. yıllık toplantısında yayınlanmıştır. Dr. Yamamoto’nun günümüze kadar binlerce hasta üzerinde uyguladığı bu metod artık bilimsel olarak ta ispatlanmış etkileri nedeniyle Dünya’nın bir çok ülkesinde eğitimleri verilmekte ve başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Kaç Seansta Uygulanır?

Hekim hastayı dinleyip YNSA’ya özel metodla muayene ettikten sonra eğer hasta bu tedaviye uygunsa tek tek hastayla iletişim kurarak ve kişiye özel olarak uygulanan bir tedavi metodudur. Hasta ve hekim eğer tedavi doğru uygulandıysa daha ilk seansta farklılığı hemen hisseder. Seans sayısı hastalığın ne kadar eski ve derin olduğuna göre değişir. Yeni edinilmiş hastalıklar daha az seans gerektirirken, daha kronik ve çok bileşenli hastalıklar daha fazla seans sayısı gerektirir.

Kullanıldığı alanlar nelerdir?

  • Kas İskelet Sistemi’nin tüm ağrılı hastalıkları
  • Fibromyalji
  • Baş Ağrıları
  • Tinnitus
  • Vertigo
  • İnme
  • Parkinson
  • İç organ problemleri